W ostatnim tygodniu kwietnia 2021 Szymek był na turnusie logopedycznym „Pierwsze Słowo”.
Każdego dnia miał zajęcia z edukacji metodą krakowską, terapię zajęciową, masaż logopedyczny oraz Manualne Torowanie Głosek (MTG).

Turnus był bardzo intensywny, zajęcia trudne, terapeuci wymagający.
Pomiędzy zajęciami było tylko 10 minut przerwy, a gdy trafiało się okienko, Szymek próbował złapać krótką drzemkę, by zregenerować siły.
Były lepsze i gorsze chwile…
Trud zajęć rekompensowały chwile relaksu przy ulubionej książeczce, lub spacery z mamą i odpoczynek w ogrodzie.










Efekty samego turnusu mogą być widoczne za około miesiąc po jego zakończeniu. Jednak terapeuta MTG, powiedział, że zdarza się, że tuż przed zaśnięciem dziecko może wypowiedzieć nowe słowo. I tak było w przypadku Szymka. Gdy mama usypiała go w ciągu dnia, patrzył na nią z wielkim skupieniem, pogłaskał i w końcu wypowiedział słowo: „MAMA„…
Dla Szymka był to dopiero początek nauki. Turnus miał charakter „rozpoznawczy” – Szymek i jego mama zapoznali się z nowymi metodami pracy, otrzymali wiele wskazówek i w oparciu o potrzeby Szymka ustalono dalszy PLAN DZIAŁANIA.
Czeka ich trudne zadanie – praca jest żmudna, wymaga nieskończonej ilości powtórzeń, a do tego potrzeba ogromu cierpliwości i wytrwałości…
Na turnusie Szymkowi towarzyszyli inni jego uczestnicy – Nadia, Dawidek i Adaś.
Każdy z nich ma swoją nieprostą historię i trudne doświadczenia. Każdy z nich, każdego dnia mierzy się z ciężarem trudu w swojej nieustającej walce o lepsze jutro.
Każdy ma też swoje cudowne sukcesy, które dają siłę do pracy i wiarę, że warto…
I pamiętajcie, że za każdym dzielnym wojownikiem stoi jego MAMA…

Pozdrowienia dla Mileny, Eli i Justyny – cudownych i dzielnych MAM…
I jeszcze trochę teorii:
Metoda Krakowska® jest neurobiologiczną terapią przeznaczoną dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i genetycznymi. Twórcą tej metody jest profesor Jagoda Cieszyńska, która czerpała wiedzę z wieloletniego doświadczenia w pracy badawczej i terapii dzieci z zaburzeniami, dzieci niesłyszących, oraz z najnowszych odkryć neurobiologicznych.
Metoda Krakowska® jest zbiorem technik, w której pracuje się z dzieckiem tak, by osiągnąć kolejne etapy wszystkich funkcji poznawczych, w tej samej kolejności jak przy rozwoju zdrowego dziecka.
W głównej mierze terapia skupia się na budowaniu języka w umyśle dziecka oraz na nauce komunikacji. Oparta jest na założeniu, że naszmózg ma wysoki stopień plastyczności. Nawet u dorosłego człowieka może zachodzić neurogeneza – pod wpływem bodźców zewnętrznych mogą powstawać nowe połączenia pomiędzy neuronami, zmienia się struktura tych połączeń. System nerwowy jest więc plastyczny, może się zmieniać i uczyć. To oznacza, żeodpowiednio stymulując mózg można go kształtować i zwiększać jego możliwości. Podczas procesu uczenia się zwiększa się liczba połączeń neuronalnych. To oznacza, że celowe pokazywanie dziecku jakiś czynności przynosi większe efekty, ponieważ dziecko częściej naśladuje intencjonalne czynności dorosłych. Dzięki terapii, czyli dostarczanie przez rodzica czy terapeutę zamierzonych bodźców i poprzez aktywność własną, dziecko nabywa i kształtuje nowe umiejętności.
Manualne Torowanie Głosek® to technika opracowana przez terapeutkę Elżbietę Wianecką. Zauważono, że u dzieci z zaburzeniami takimi jak afazja, alalia czy autyzm, aparat mowy nie funkcjonuje prawidłowo. Chodzi tu o pracę żuchwy, warg i języka. Na przykład podczas jedzenia dziecko nie przeżuwa lub robi to w minimalnym stopniu. Zadaniem logopedy jest więc usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych.
Prawidłowe funkcjonowanie narządów artykulacyjnych ma nierozerwalny związek z percepcją mowy, a także z problemami całego układu ruchowego. Dlatego, choć niektórzy kwestionują tą technikę z uwagi wymuszenie ruchu przez logopedę, to warto spojrzeć na nią jak na terapię manualną czy masaż leczniczy i nieodłączny element terapii neurobiologicznej. Podczas pracy logopeda uciska i przesuwa narządy mowy torując ruch artykulacyjny samogłosek i spółgłosek, jednocześnie wypowiadając, tak aby dziecko mogło skojarzyć ruch z prawidłowym dźwiękiem.
(żródło: juniora.pl)